Hoppa till sidans innehåll

2013-05-01 Maj dressyr


Upplands Bro RF 2013-05-01
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2013-05-05 kl. 20:13
Klass 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
Klass 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
Klass 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori B + C
Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori B + C
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D


Klass 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Marie Svedin
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Engla Westerberg Lyckås Anthony   176 176 65,185
  Stora Wäsby FRK RMS Arizto - Trefaes Adam RWD 6 1  
2 Tuva Swartling Ericsson Vilgot   175 175 64,815
  Sandö SRF   2  
3 Engla Westerberg Biggles   172,5 172,5 63,889
  Stora Wäsby FRK Fanhults Finish - Bolero 3  
 
4 Moa Sundelöf Stenbroåsens Carneol   159 159 58,889
  Wallstanäs RF Thornberry Love Knot - Wärnanäs Peng 4  
5 Tekla-Maja Magnusson Polly 327   157,5 157,5 58,333
  Järfälla RF Okänd - Okänd 5  
6 Lasse Barendse Kineton Kaspar   156,5 156,5 57,963
  Rånäs Ridklubb Henden Basil - Hopstone Tavus 6  
7 Elin Idegran Tamino II   155 155 57,407
  Hufvudsta RK Paddock Camargue - Surprise RWR 2 7  
8 Saga Lannefelt Mint ii   153,5 153,5 56,852
  Upplands Bro RF Sverker 249 - Filur 331 8  
9 Claudia De Muynck Knytte´s Skorpan   152,5 152,5 56,481
  Järfälla RF Ymp 515 - Juventus 468 9  
 
till toppen


Klass 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
10 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Marie Svedin
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Rasmus Svensson Bellus   173 173 64,074
  Vallentuna RK Valentin Bello Sun - Merrie Master 1  
2 Lina Svensson Dragonite   172 172 63,704
  Hufvudsta RK Orchis Frivaldi - Gimmie RP 101 2  
3 Julia von Melen Mosegårds Movie Star   171 171 63,333
  Drottningholms RS Sandokhan 3  
 
4 Emelie Hamrin Rolex   168,5 168,5 62,407
  Österåkers SR Okänd - Okänd 4  
5 Elin Sundström Cornelia II   168 168 62,222
  Järfälla RF Buck - Bacarac RNF 121 5  
6 Moa Pålsson Lillemons Challenge   166,5 166,5 61,667
  Österåkers SR Simberg Hip Hop WSB - Möllegaards Mr Swing King RW 6  
7 Emelie Winther Oscar   166 166 61,481
  Hufvudsta RK Orchis Frivaldi - Twyford My Man RWM 27 7  
8 Klara Zillén Loch Ness   153 153 56,667
  Upplands Bro RF Okänd - Okänd 8  
9 Ebba Sten-Nilsson Ängvaktarns Beckham   139,5 139,5 51,667
  Färentuna R Power Boy RP 112 - Coed Coch Targed RW 68 9  
10 Claudia De Muynck Eulophia     0  
  Järfälla RF Paddock Camargue - Wärnanäs Peng    
 
till toppen


Klass 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
16 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Marie Svedin
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Moa Hjertén Flowerhill Oreo   189,5 189,5 70,185
  Vallentuna RK Okänd 1  
2 Maja Williamsson Holmgaards Menja   183,5 183,5 67,963
  Stora Wäsby FRK Holmgaards Benjamin - Dublin 2  
3 Filippa Wigström Risdalens Bella   177,5 177,5 65,741
  Sjövillans RK Chopin - Okänd 3  
4 Frida Bengtsson-Lindqvist Sjöaryds Tarrocc   172,5 172,5 63,889
  Värmdö Ridklubb Vean Traveller - Colombian Friend xx 4  
 
5 Moa Henningsson Midnight Call   168,5 168,5 62,407
  Stora Wäsby FRK Okänd 5  
6 Matilda Kindwall Waphine   166 166 61,481
  Österhaninge RS Warleight Nightjar - Etyde 6  
7 Magda Kristiansson Vitsippa   165 165 61,111
  Hufvudsta RK Okänd - Okänd 7  
8 Erin Young Åstratorps Mingus   163 163 60,370
  Vallentuna RK Fridolf - Värends Pedro 8  
8 Karin Axelsson Irina   163 163 60,370
  Järfälla RF Orchis Morio x - Okänd 8  
10 Tuuli Elmgren London   159,5 159,5 59,074
  Täby RS Okänd - Okänd 10  
11 Alexandra Askemur Baccaral   158,5 158,5 58,704
  Hufvudsta RK Okänd - Okänd 11  
12 Hedda Brinklert Sindarve Granit   157 157 58,148
  Täby RS Hugo 179 - Eik 15 12  
13 Louisa Persson Petite Fleur   151,5 151,5 56,111
  Hufvudsta RK Power Boy - Jonglör 13  
14 Carolina Bengtsson Hugo Boss   150,5 150,5 55,741
  Skånsta Ryttare Power Boy - Okänd 14  
15 Cornelia Olsson Northern Star   137 137 50,741
  Österåkers SR Eldorado ox - Kasper 15  
 
till toppen


Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori B + C
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Jeanette Nyman
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Amanda Lindholm Lindens Fay   192,5 192,5 66,379
  Vallentuna RK Rooar - Blue Chief 1  
2 Filippa Söderlund Pinokkio   188,5 188,5 65,000
  Österhaninge RS Okänd - Okänd 2  
 
3 Cilla Nilsson Hugo Boss   183 183 63,103
  Upplands Bro RF Okänd - Okänd 3  
4 Engla Westerberg Biggles   181,5 181,5 62,586
  Stora Wäsby FRK Fanhults Finish - Bolero 4  
5 Moa Pålsson Lillemons Challenge   178,5 178,5 61,552
  Österåkers SR Simberg Hip Hop WSB - Möllegaards Mr Swing King RW 5  
6 Olivia Blomberg Mandy   175 175 60,345
  Järfälla RF Okänd - Okänd 6  
7 Engla Westerberg Lyckås Anthony     0  
  Stora Wäsby FRK RMS Arizto - Trefaes Adam RWD 6    
 
till toppen


Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D
13 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Jeanette Nyman
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emma Tedenström Giacomo   220 220 75,862
  Sundby Ridklubb Green River xx - Power Boy RP 112 1  
2 Frida Franzon Chadow   217,5 217,5 75,000
  Upplands Bro RF Okänd - Okänd 2  
3 Elin Mannerfeldt Thorup´s Kilian   214 214 73,793
  RK Rimbo R Rögild´s Kilimanjaro - Black Night 3  
4 Cassandra Lindroth Jacobs Delicato   201 201 69,310
  Nynäshamns RK Delirious - Lodor Tywysog Nudd 4  
 
5 Filippa Wigström Risdalens Bella   199 199 68,621
  Sjövillans RK Chopin - Okänd 5  
6 Julia Holmqvist Blue Bird of Hull   197,5 197,5 68,103
  Botkyrka RS Jarno - Veronas Boggi 6  
7 Moa Hjertén Flowerhill Oreo   196 196 67,586
  Vallentuna RK Okänd 7  
8 Amanda Gustavsson Twice More P   190,5 190,5 65,690
  Sundby Ridklubb Verona´s Gerswin RP136 - Urbino 430 8  
9 Linn Bergman Tindra   186,5 186,5 64,310
  Väsby Ridklubb Fredrikbergs Dali - Vernons Peeping Tom 9  
10 Sofia Boström Eldor Dressman 1   181,5 181,5 62,586
  Österhaninge RS Eldorrado - Dressman 10  
11 Cornelia Olsson Northern Star   176,5 176,5 60,862
  Österåkers SR Eldorado ox - Kasper 11  
12 Elin Gustafsson Tookwino   169,5 169,5 58,448
  Botkyrka RS Tootle - Rory Ruadh 12  
13 Denice Nielsen Sloots Sir Justice   147,5 147,5 50,862
  Rånäs Ridklubb Heitrak's Marvin - Conquistador 13  
 
till toppen


Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori B + C
8 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Jeanette Nyman
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Sofia Wennerström Evita   267 267 70,263
  Överby HSF Okänd 1  
2 Helena Rahm Juhlin Westerwirds Sandor   257,5 257,5 67,763
  Överby HSF Westerveld's Andor - Monday's Moscan He.Stb 161 2  
 
3 Emma Brunfelter Snabb   252 252 66,316
  Järna Ridklubb Okänd - Okänd 3  
4 Linnea Paz Eriksson Gevas Chester   236,5 236,5 62,237
  Uppsala PK Calvin Klein - Carnaby Patric Holigan RC 79 4  
5 Elvira Olsén Gry   231,5 231,5 60,921
  Siggesta R Alexander Lukas - Vallman 5  
6 Ellen Gorgiev Eirian Baccardi   231 231 60,789
  Bogesundslandet Moelgarnedd Montana RW 114 - Möllegaards Orion 6  
7 Filippa Söderlund Pinokkio   229 229 60,263
  Österhaninge RS Okänd - Okänd 7  
8 Jenny Kajsäter Hawkeye   169,5 169,5 44,605
  Säfva Ridklubb Okänd - Okänd 8  
 
till toppen


Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D
12 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Överdomare: Rosie Hermansson
Tävlingsledare: Dordi Rasmusson
Domare C: Jeanette Nyman
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Tova Gustafsson Duke of Earl   285,5 285,5 75,132
  Uppsala PK Okänd - Okänd 1  
2 Lisa Beijner May Beauty   285 285 75,000
  Sollentuna RK Willoway Golddigger - Silverlea Buckskin 2  
3 Elin Mannerfeldt Thorup´s Kilian   277 277 72,895
  RK Rimbo R Rögild´s Kilimanjaro - Black Night 3  
 
4 Julia Holmqvist Flaming Star   267 267 70,263
  Botkyrka RS Rodlease Dancing Gold - Bellini 817 4  
5 Emma Tedenström Giacomo   266,5 266,5 70,132
  Sundby Ridklubb Green River xx - Power Boy RP 112 5  
6 Amanda Gustavsson Twice More P   263,5 263,5 69,342
  Sundby Ridklubb Verona´s Gerswin RP136 - Urbino 430 6  
7 Elin Gustafsson Tookwino   259,5 259,5 68,289
  Botkyrka RS Tootle - Rory Ruadh 7  
8 Cassandra Lindroth Jacobs Delicato   251,5 251,5 66,184
  Nynäshamns RK Delirious - Lodor Tywysog Nudd 8  
9 Lina Malmberg Axl Rose 2   250 250 65,789
  Jump Club RSF Okänd 9  
10 Paulina Harsem Starlit Night   238,5 238,5 62,763
  Roslagens R&KK Minotaurus - Okänd 10  
11 Linn Kleberg Wombat   228,5 228,5 60,132
  Drottningholms RS Hi Rail Zoda - Count Christo 11  
12 Julia Holmqvist Blue Bird of Hull   221 221 58,158
  Botkyrka RS Jarno - Veronas Boggi 12  
 
till toppen

 

Equipe - Datasystem för ridsport
Uppdaterad: 24 MAR 2014 11:33 Skribent: Lars Tillhammar

Postadress:
Upplands Bro RF - Ridsport
Husbyvägen 1 A
19791 Bro

Kontakt:
Tel: 0858246635
E-post: This is a mailto link